close
تبلیغات در اینترنت
چگونه تبلیغات پرفروش بسازیم؟
منوی اصلی
آیدی مدیر وبلاگ
آرشیو وبلاگ
منوی اضافه
  • متن


نويسنده(ها): خانه کارآفرینان - ژان بقوسیان
زمينه:  تبليغات
اشاره: بسیاریاز شرکتها ، برای معرفی خود و محصولاتشان از تبلیغات چاپی در مجلات وروزنامه ها استفاده می کنند. پس از مدتی مشاهده می کنند که فروش ، تفاوتچندانی نمی کند.

 

بسیاری از شرکتها ، برایمعرفی خود و محصولاتشان از تبلیغات چاپی در مجلات و روزنامه ها استفاده میکنند. پس از مدتی مشاهده می کنند که فروش ، تفاوت چندانی نمی کند. سپس بهاین نتیجه می رسند که تبلیغات ، روش مناسبی برای افزایش فروش نیست. ولیمشکل اصلی ، نوع تبلیغی است که آنها استفاده می کنند. طراحی تبلیغات چاپی، اصول مشخصی دارد که در صورت عدم رعایت آنها نمی توان انتظار فروش مناسبیرا داشت.آگهی چاپی خود می تواند هدفهای متفاوتی داشته باشد مثلا معرفیمحصول، معرفی شرکت ، یا فروش مستقیم کالا. فرض کنیم هدف آگهی ، فروشمستقیم کالا باشد. بیایید نگاهی کوتاه به اصول مهم برای ساخت اینگونهتبلیغات بیندازیم.

هر سازنده تبلیغات حرفه ای ، قبل از شروع  کار،نیاز به انجام تحقیقات دارد. در این تحقیقات محصولات مشابهی را که توسطرقیبان ارائه می شوند ، بدقت بررسی کنید و مزایا و معایب آنها را مشخصکنید. سپس مزیت منحصر به فرد کالای خود را ، نسبت به رقیبان بیابید. اینمزیت شاید واقعا منحصر بفرد نباشد ولی مهم آن است که شما

اولین نفری باشید کهآنرا در تبلیغات خود ذکر می کنید. یک شرکت سازنده سس گوجه فرنگی در آمریکا، در تبلیغات خود ذکر می کرد که در تهیه سس ، از گوجه هایی استفاده میکنند که پوست آنها کاملا جدا شده اند و بنابرین سس حاصل خوشرنگ تر وخوشمزه تر است. در همان زمان ، غالب سازندگان سس نیز همین کار را انجام میدادند ، ولی این شرکت با ذکر این مطلب در تبلیغات ، از رقیبان پیشی گرفت.

اولینو مهمترین بخش یک تبلیغ عنوان آن است. هدف عنوان آن است که توجه خوانندهرا بخود جلب کند و او را وادار به خواندن ادامه تبلیغ کند. متاسفانهبسیاری از آگهی های چاپ شده در مجلات ایرانی یا عنوان ندارند و یا طراح ،نام شرکت را با حروف بزرگ نوشته و آنرا بجای عنوان قرار داده است! برایساخت عنوان از چندین روش می توانیم استفاده کنیم که هرکدام را بهمراه یکمثال ذکر می کنیم.

ذکر یک واقعیت: استفاده از بانکداری الکترونیکی در 12 ماه اخیر 57 درصد افزایش داشته است.
ایجاد محبوبیت: سونی می گوید 5 میلیون نفر پلی استیشن 3 را خواهند خرید حتی اگر بازی نداشته باشند.
برانگیختنبحث: افرادی که بعلت داروهای تجویز شده می میرند بیش ازکاربران داروهایغیرقانونی هستند. با این راهنما نیازی به داروساز بودن نیست تا زندهبمانید.
استفاده ازواژه چگونه: چگونه در بورس شرکت کنیم بدون آنکه حتییک ریال از دست بدهیم؟ آیا 5 اخطار مهم برای فروش بورس را تشخیص می دهید؟
ساخت تصویر ذهنی: 4 چیز در خانه که از توالت شما کثیف تر و آلوده تر هستند.
خطاب مستقیم: با رزومه کاری خود، دیگران را در 30 ثانیه تحت تاثیر قرار دهید.
متعجب ساختن: 80 درصد نامه های هرز از طرف 10 نفر توزیع می شود.
پیشنهادفروش منحصر به فرد: راهی برای فروشندگان تنبل تا بتوانند روزی 1000 بینندهجذب کنند.جرات استفاده از این روش انحصاری را داشته باشید.
استعاره: شیب لغزان روغن. غالب افراد روغن ماشین را زودتر از زمان لازم تعویض می کنند.
نقل داستان واقعی: پی پال حساب فردی را که 7 سال اکس باکس می فروخت بست.آیا شما 12 اشتباهی را که او انجام داد تکرار می کنید؟
طرح سوال:آیا شایعه ای که در مورد مردان راننده اتومبیلهای گرانقیمت گفته می شود حقیقت دارد؟
ایجاد نیاز: 14 خوراکی که هرکسی برای سلامتی به آنها نیاز دارد.
نقلقول: مایکرسافت می گوید دانش آموزان می توانند نرم افزار آفیس رابدزدند... ببینید چقدر راحت می توانید از تخفیفهای قانونی استفاده کنید.
ارائه تضمین: 3 ساعت به من فرصت بدهید تا 35 راه تضمینی برای افزایش کاربران سایت به شما نشان دهم.

پس از ساخت عنوان نوبتبه نوشتن متن تبلیغ می رسد. بهترین گزینه برای متن نوشتن یک داستان کوتاهچند خطی است. این داستان می تواند از زبان یکی از مشتریانتان باشد کهمشکلی داشت و با استفاده از محصول شما مشکلش رفع شد. مزیت نوشتن داستان آناست که اثر عمیقی دارد و در حافظه خواننده حک می شود. هدف شما از تبلیغاتهم همین است! سعی کنید احساسات مشتری را در نظر بگیرید ، زیرا اکثریتخریدها بر اساس احساس انجام می شوند و سپس منطق سعی می کند توجیهی برای آنبیابد. مثلا اگر می خواهید در تبلیغ خود سیستم پاسخگوی تلفنی بفروشید ، ازاحساس خوبی صحبت کنید که خریدار با استفاده از آن بدست خواهد آورد. مثلابگویید "اگر از پاسخگویی به تلفن ترس دارید و یا هنگام صرف ناهار زنگ تلفنشما را مضطرب می سازد ، سیستم پاسخگوی تلفنی نصب کنید و با آرامش غذای خودرا صرف کنید" تاثیر این تبلیغ شاید دهها برابر بیش از نوشتن مشخصات تخصصیو بی روح در مورد دستگاه باشد.

پس از نوشتن متن مناسب ، نوبت بهنوشتن مزایای کلیدی محصول می شود. بسیار مهم است که دریابید  بین مشخصات ومزایای محصول تفاوت عظیمی وجود دارد. بسیاری از سازندگان تبلیغ ، مشخصاتمحصول را نام می برند ، ولی اگر مزیت هر مشخصه بیان نشود ، خواننده محصولرا نخواهد خرید. فرض کنید مدادی بادوام تر ، طولانی تر و ارزانتر ازرقیبان تولید کرده اید و آنرا در بسته های دوازده تایی بفروش می رسانید.یکی از مشخصات کالای شما ، طول 19 سانتی متری مداد است. بیان این مشخصهفروش را افزایش نخواهد داد، حال مزیت این مشخصه چیست؟ "این مداد طولانی تراز مدادهای معمولی 17 سانتی است و بنابرین دیرتر تمام می شود و به صرفه تراست." ذکر مزیت آن مطمئنا ، باعث افزایش فروش خواهد شد. خوانندگان مانندتولیدکنندگان فکر نمی کنند ، آنها مدادهای موجود در بازار را اندازه گیرینکرده اند که با دانستن طول 19 سانتی مداد خوشحال شوند! مشخصه دیگر اینکالا آن است که در بسته های 12 تایی بفروش می رسد. ولی مزیتی که باعث فروشمی شود آن است که با یکبار خرید برای چندین ماه از خرید مجدد بی نیازخواهید شد. ذکر نوع گرافیت بکار رفته در مغز مداد نیز تلف کردن فضای تبلیغاست ولی یادآوری این نکته که ، این ماده خاص باعث می شود مداد خیلی دیرترتمام شود عاملی برانگیزاننده برای خرید کالا است.

به آخرین و سودآورترینبخش تبلیغ می رسیم که در بسیاری از آگهی ها اثری از آن دیده نمی شود!ارائه پیشنهاد فروش. فضای کافی از صفحه را برای ارائه پیشنهاد فروش خوداختصاص دهید و از مشتریان بخواهید کاری را انجام دهند. اینکار حتی میتواند فقط تقاضای تماس با شما و ثبت سفارش باشد. یک ساختار کاملا اشتباه وجا افتاده در تبلیغات آن است که کالای خود را معرفی کنیم و در پایین صفحهشماره تلفن خود را ذکر کنیم و فکر کنیم اگر مشتری به کالا علاقه مند باشد، حتما تماس خواهد گرفت. واقعیت آن است که بسیاری از خوانندگان علاقه مندتماس نخواهند گرفت! بسیاری از مشتریان از صحبت با یک غریبه که می خواهدمحصولی را بفروشد ترس دارند. شما باید از او بخواهید که تماس بگیرد و حتیبرای کاستن ترس مراحل کار را بدقت بنویسید.

مثالی از پیشنهاد فروش:
"خوانندهگرامی ، اگر به محصول ما علاقه مندید و برای خرید دچار تردید هستید ،کارشناسان بخش فروش با صبر و حوصله فراوان به سوالات شما پاسخ خواهند دادتا هرگونه ابهامی برطرف شود. سپس می توانید از منشی بخواهید تا شما را بهبخش فروش مستقیم وصل کند. بخش فروش مستقیم ، آدرس شما را ثبت خواهد کرد ودر هر زمانی که برای شما مناسب باشد ، کالا با پیک مخصوص شرکت ارسال خواهدشد و وجه آن دریافت خواهد شد. هزینه حمل و نقل به عهده ما می باشد. منتظرتماس شما هستیم"

این نوع توضیح جزء بهجزء مراحل فروش ، باعث کم شدن ترس خریدار شده و با او آرامش بیشتری با شماتماس خواهد گرفت. این اصول را رعایت کنید ، تبلیغات پرفروش بسازید و منتظرتماس مشتریان باشید!

صفحات وبلاگ