close
تبلیغات در اینترنت
عملکرد وبلاگ‌ها زير ذره بين شرکت های تجاری !
منوی اصلی
آیدی مدیر وبلاگ
آرشیو وبلاگ
منوی اضافه
  • متن

در می سال 2003 اتفاقی رخ داد که توجه شرکت‌های تجاری را به قدرت وبلاگ‌ها در حوزه اطلاع‌رسانی جلب کرد.
در این تاریخ یک گروه مدافع حقوق مصرف‌کنندگان در آمریکا موسوم به Ban Transfat یک شرکت سازنده غذاهای آماده به نام Kraft Foods را تحت تعقیب قرار داد و از آن خواست تولید و فروش نوعی غذای حاضری خود را که حاوی چربی زیادی بود، متوقف کند.
سازمان یاد شده در دادخواست خود مدعی شده بود که اسنک‌های معروف Kraft Foods حاوی نوعی چربی غیربهداشتی است و باعث چاقی شدید مصرف‌کنندگان می‌شود و به سلامت آنان نیز آسیب جدی وارد می‌کند.
با اعمال نفوذ و هزینه‌های فراوان شرکت غذایی Kraft این شکایت به جایی نرسیده و به شکست انجامید. متاسفانه مردم هم به خیال این که ادعاهای مطرح شده در مورد کیفیت غذاهای شرکت مذکور پایه و اساس علمی نداشته از اسنک‌های خطرناک Kraft بیش از گذشته استفاده می‌کردند، به گونه‌ای که میزان مصرف آن نسبت به زمان قبل از شکایت چند برابر شد.
ولی مدتی بعد دولت آمریکا و سازمان‌های بهداشتی آن تحقیقات گسترده‌ای در این مورد به عمل آوردند و مصرف چربی مورد استفاده شرکت Kraft را در تولیدات غذایی ممنوع کردند، اما چه شد که دولت آمریکا وادار به بررسی مجدد این مسئله بدون شکایت قضائی شد. پاسخ در فعالیت‌های مخالفان این شرکت در فضای مجازی نهفته است.
بررسی‌های موسسه Buzz Metrics نشان می‌دهد که طی این مدت بیش از 6/2 میلیون اظهارنظر در مورد چربی یاد شده در مجامع مختلف آنلاین، گروه‌های بحث و وبلاگ‌ها صورت گرفت و 120 هزار نفر هم در مورد آن سخن گفتند و همین جریان‌سازی قدرتمند باعث شد دولت آمریکا مسئله را جدی گرفته و خود در مورد آن تحقیق کند. البته این کار باعث شد که عموم مردم هم از خطرات چربی یاد شده آگاه شوند، مصرف آن را کنار بگذارند.
مدیر موسسه Buzz Metrics می‌گوید بحث و مناقشه بر سر چربی یاد شده نمونه‌ای عینی است که نقش جوامع آنلاین و مشارکت قدرتمند آنان در بحران‌های صنعتی و تجاری و تاثیرگذاری آنان را در این حوزه نشان می‌دهد. آنچه که در فضای آنلاین بر ضد شرکت Kraft اتفاق افتاد باعث شد دادخواستی که به شکست انجامیده بود به گونه دیگری به موفقیت برسد.
جالب آن که تنها شرکت Kraft نبوده که به خاطر پیگیری کاربران فضای مجازی مجبور به عقب‌نشینی شده و حتی عملکرد غول‌هایی مانند جنرال موتورز، HP و Target هم به طور جدی در اینترنت تحت نظر بوده است.
همین مسئله موجب شکل‌گیری کسب و کار جدیدی در غرب شده که دست‌اندرکاران آن با ردگیری و بررسی وبلاگ‌ها، گروه‌های بحث و بررسی و دیگر مجامع آنلاین جهت‌گیری کلی آنها در قبال عملکرد شرکت‌های تجاری را مشخص می‌کنند. این ابتکار عمل با استقبال شرکت‌هایی مانند Canon، فورد، مایکروسافت، نوکیا، فیلیپس، سونی، تویوتا و بسیاری از نام‌های شناخته شده دیگر مواجه شده است.
کارشناسان معتقدند آنچه که در فضای مجازی در مورد شرکت‌های مختلف مطرح می‌شود ـ چه در قالب وبلاگ، مجامع آنلاین و... ـ جایگزینی مدرن برای تحقیقاتی است که قبلا برای سنجش رضایت مشتریان انجام می‌شد و شرکت‌ها از این طریق می‌توانند عملکرد خود را تصحیح کرده و برای جلب رضایت مردم بیشتر بکوشند.
گزارش‌هایی که در این مورد تهیه می‌شود بسیار به روزتر است و به شرکت‌ها کمک می‌کند عملکرد خود را هرچه سریعتر بهبود دهند.
یکی از معروف ترین شرکت‌هایی که چنین خدماتی ارائه می‌دهد Intelliseek است که برای ارائه خدمات مختلف در این حوزه سالانه از هر شرکت بین 30 تا 500 هزار دلار دریافت می‌کند.
البته شرکت‌های مختلف تجاری خود برنامه‌های ویژه‌ای برای بررسی فضای مجازی و پی بردن به جهت‌گیری عمومی در مورد خود دارند.
یکی از مدیران HP بخصوص بر نقش بلاگرها تاکید می‌کند و معتقد است بلاگرهایی که پست‌های مدیریتی دارند یا روزنامه نگار هستند بر بازار بسیار تاثیرگذارند و نگرش مردم در مورد خدمات و محصولات ما را به میل خود تغییر می‌دهند. فضای وبلاگی برای کسب اطلاعات در مورد مردم هم بسیار مفید است، زیرا معمولا در این فضا بسیار صادقانه سخن گفته می‌شود و افراد بدون رودربایستی نظراتشان را بیان می‌کنند.

منبع: روزنامه هموطن سلام -احسان موحدیان

صفحات وبلاگ